Historia spotkań liturgicznych dla dzieci (tzw. oaza) Historia spotkań liturgicznych dla dzieci (tzw. oaza)

Jesteś tu: » STRONA GŁÓWNA » Spotkania biblijne (oaza) » Historia spotkań liturgicznych dla dzieci (tzw. oaza)

Historia spotkań liturgicznych dla dzieci (tzw. oaza)

Metoda rekolekcyjna zwana Oazą Dzieci Bożych została opracowana na piśmie już w roku 1958. Wtedy to Centrala Krucjaty Wstrzemięźliwości w Katowicach, która w tym czasie organizowała rekolekcje dla dzieci metodą oazy, wydała teczkę duszpasterską «Oaza Dzieci Bożych» dla prowadzących rekolekcje tą metodą. W roku 1963 metoda rekolekcyjna oazy została opracowana naukowo w obszernym (liczącym 400 stron maszynopisu) studium pt. „Metoda przeżyciowo-wychowawcza dziecięcych rekolekcji zamkniętych” (Praca licencjacka na KUL). Pewne fragmenty tego studium zostały włączone później do drugiego wydania(w r. 1973) Teczki Oazy Dzieci Bożych.
    Materiały pomocnicze do prowadzenia Oazy Dzieci Bożych domagały się uzupełnienia również ze względu na dzieci przychodzące po raz drugi do oazy. Dla nich okazał się potrzebny program Oazy Dzieci Bożych II stopnia. (Z wprowadzenia do wydania czwartego).

W latach osiemdziesiątych Krakowski Ośrodek Duszpasterstwa Służby Liturgicznej opracował podręczniki Oazy Dzieci Bożych II i III stopnia. Obecnie Oaza Dzieci Bożych widziana jest w dziesięcioletnim cyklu formacyjnym Służby liturgicznej jako wprowadzenie do kolejnego etapu pracy nad sobą ministranta lub członkini scholii. Pierwszy stopień Oazy Dzieci Bożych jest przeznaczony dla dzieci, które ukończyły 4 klasę szkoły podstawowej. W klasie piątej podejmą formację ministranta światła (chłopcy) lub scholistki (dziewczęta).